Lamiyə Vəliyeva Azərbaycan rekordunu yenilədi
Azərbaycan atletikası növbəti uğurla yadda qalıb. Lamiyə Vəliyeva qapalı məkanda keçirilən 42-ci Azərbaycan çempionatında yüksək nəticə göstərərək ölkə rekordunu yeniləyib.
Azərbaycan Atletika Federasiyasının məlumatına görə, Lamiyə Vəliyeva 200 metr məsafəyə qaçışda finişə 24.60 saniyəyə çatıb. Bu nəticə ilə o, ölkə tarixində qapalı məkanda bu məsafənin ən sürətli göstəricisini rəsmiləşdirib.
Federasiya bildirib ki, atletin hazırlıq səviyyəsi və ardıcıl inkişafı belə bir nəticənin əldə olunmasında əsas rol oynayıb. Vəliyevanın çıxışı həm məşqçilər, həm də mütəxəssislər tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.
Çempionatda vacib göstərici
Bu nəticə Lamiyə Vəliyevanın şəxsi rekordunu yaxşılaşdırmaqla yanaşı, Azərbaycan atletikasında qapalı məkan yarışları üçün standartların daha da yüksəldiyini göstərir. Yarışın təşkilatçıları atletin mövsüm ərzində daha böyük turnirlərdə də yüksək nəticələr göstərə biləcəyini bildirirlər.
İdman mütəxəssisləri qeyd edirlər ki, Vəliyevanın belə formada olması onun beynəlxalq arenada daha iddialı çıxışlarına zəmin yaradır. Gənc atletin ölkə rekorduna imza atması Azərbaycan idmanının inkişafını və gənc istedadların potensialını bir daha ortaya qoyur.