Şahmat üzrə Azərbaycan çempionatında həlledici mərhələyə start verilir. Bu gün keçiriləcək görüşlərlə yarımfinal raundu başlayacaq və həm kişilər, həm də qadınlar arasında finalçılar müəyyənləşməyə bir addım da yaxınlaşacaq. Məlumat Azərbaycan Şahmat Federasiyası tərəfindən açıqlanıb.
Kişilərin yarışında turnirin reytinq baxımından ən yüksək göstəriciyə malik şahmatçısı Şəhriyar Məmmədyarov gənc qrossmeyster Aydın Süleymanlı ilə qarşılaşacaq.
Digər yarımfinal cütündə isə Riad Səmədov ilə Məhəmməd Muradlı üz-üzə gələcək. Hər iki duel gərgin mübarizə vəd edir. Qadın şahmatçıların mübarizəsində Ülviyyə Fətəliyeva Gülnar Məmmədova ilə gücünü sınayacaq.
Digər yarımfinalda isə Türkan Məmmədyarova və Ayan Allahverdiyeva qarşılaşacaq. Mütəxəssislər bu mərhələdə sürpriz nəticələrin də mümkün olduğunu qeyd edirlər. Çempionata fevralın 22-də yekun vurulacaq.
Yarışın ümumi mükafat fondu 92 min manat təşkil edir. Bunun 62 min manatı kişilərin, 30 min manatı isə qadınların çempionatına ayrılıb. Bu məbləğ ölkə çempionatları tarixində ən yüksək mükafat fondlarından biri sayılır.
Yarımfinal görüşlərinin nəticələri Azərbaycan şahmatında yeni çempionun müəyyənləşməsində həlledici rol oynayacaq.