Bakıda 30 yanvar atletika üzrə beynəlxalq qış turniri keçiriləcək
Azərbaycan Atletika Federasiyası Bakıda beynəlxalq qış turnirinin təşkil edildiyini elan edib. Yarış Dünya Atletikası (World Athletics), Gənclər və İdman Nazirliyi, Federasiya və “Athletics Club” tərəfindən Bakı Atletika Mərkəzində 30 yanvar baş tutacaq.
Yarış proqramı və iştirak detalları
Turnir U-18 və böyük yaş qrupları üçün açıqdır:
• 60 m qaçış: Sürət disiplininin klassikası, 2025-ci ildə burada milli rekord qeydə alınmış (ərklər 6.58, qadınlar 7.32).
• Uzun tullanma: Pisthə tullanma, texniki ustalıq tələb edir.
• Üçtəkan tullanma: Üç tullanmanın cəmi hesabı ilə, çoxstərili idmançılara uyğun.
Bakı Atletika Mərkəzi (iç sahə, 200 m pist, 5000 tamaşaçı tutumu) mükəmməl infrastruktur təmin edəcək – 2024-cü ildə burada Balkan birinciliyi keçirilib.
Beynəlxalq status mükafat fondunu artıracaq (10 000+ dollar), Azərbaycan idmançıları region rəqibləri (Qüba, Türkiyə, Qazaxıstan) ilə yarışacaq. Qeyd edək ki, World Athletics təsdiqi rekorlar üçün vacibdir – 2025-ci ildə Bakıda 5 rekord qeydə alınmışdır.
Proqram saat 11:00-da başlayacaq, açıq qapı, qeyri-rəsmi nəticələr FINA saytında dərc oluna bilər.
Federasiya: “Turnir gənclərin inkişafı və beynəlxalq standartlara uyğunluğu üçün vacibdir”. 2026 Paris Olimpiadasına hazırlıq çərçivəsində strateji əhəmiyyət kəsb edir.