Azərbaycan oxatanları Avropa çempionatında pley-offa vəsiqə qazandı
Bolqarıstanın Plovdiv şəhərində keçirilən qapalı məkanda kamandan oxatma üzrə Avropa çempionatında Azərbaycan millisinin üzvləri təsnifat mərhələsini uğurla başa vuraraq növbəti raunda yüksəliblər. Yarış kontinental səviyyədə ən güclü oxatanları bir araya gətirib və yüksək nəticələr qeydə alınıb.
Azərbaycan Kamandan Oxatma Federasiyasının yaydığı məlumata görə, kişilər arasında çıxış edən Məhəmmədəli Əliyev təsnifat mərhələsində 577 xal toplayaraq 20-ci pillədə qərarlaşıb. Bu nəticə ona 1/16 final mərhələsində mübarizəni davam etdirmək imkanı verib. Əliyevin sabit çıxışı və son seriyalarda topladığı yüksək xallar pley-offa vəsiqə qazanmasında həlledici rol oynayıb.
Gənclər arasında uğurlu nəticə
U-21 kateqoriyasında yarışan Fatimə Hüseynli 567 xal toplayaraq 12-ci yeri tutub. Gənc oxatan təsnifat mərhələsində rəqabətli mübarizə nümayiş etdirərək növbəti mərhələyə yüksələn idmançılar sırasında yer alıb. Onun nəticəsi Azərbaycan gənclər komandasının perspektivini bir daha təsdiqləyir.
Digər təmsilçimiz Nilufər Ağaməmmədli isə 536 xalla turniri 31-ci pillədə başa vurub. O, pley-off mərhələsinə yüksələ bilməsə də, beynəlxalq reytinqdəki mövqeyini qoruyub saxlamağa nail olub.
Plovdivdə keçirilən Avropa çempionatı qapalı məkanda təşkil olunduğuna görə texniki sabitlik və dəqiqlik baxımından xüsusi çətinliklərlə seçilir. Azərbaycan millisinin üzvlərinin təsnifat mərhələsində göstərdiyi nəticələr komandanın hazırlıq səviyyəsinin yüksək olduğunu göstərir.
Növbəti mərhələdə təmsilçilərimizi daha gərgin və məsuliyyətli qarşılaşmalar gözləyir. Komanda üzvləri medal uğrunda mübarizəni davam etdirmək əzmindədirlər.