Azərbaycanlı atlet Abdulla Əliyev Türkiyədə keçirilən nüfuzlu beynəlxalq yarışda uğurlu nəticə göstərib. İdmançımız İstanbul şəhərində təşkil olunan Ruhi Sarıalp Beynəlxalq Tullanmalar Kubokunda qızıl medal qazanıb.
Gənc atlet U-20 yaş kateqoriyasında uzunluğa tullanma növündə qüvvəsini sınayıb. O, rəqiblərini geridə qoyaraq turnirin qalibi adını qazanıb. Əliyev final cəhdində 6,75 metr nəticə göstərərək fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə yüksəlib.
U-20 kateqoriyasında inamlı çıxış
Ruhi Sarıalp Beynəlxalq Tullanmalar Kuboku müxtəlif ölkələrdən perspektivli atletləri bir araya gətirir və gənc idmançılar üçün vacib sınaq hesab olunur. Abdulla Əliyevin göstərdiyi nəticə onun stabil formaya malik olduğunu və beynəlxalq arenada rəqabət aparmaq gücündə olduğunu nümayiş etdirib.
6,75 metrlik göstərici yarışın qalibi olmaq üçün kifayət edib və Azərbaycan təmsilçisi bütün iştirakçılar arasında ən yaxşı nəticəni göstərib. Bu uğur həm idmançının şəxsi nailiyyəti, həm də ölkə atletikası üçün müsbət göstərici kimi qiymətləndirilir.
Qeyd edək ki, beynəlxalq turnirlərdə əldə olunan nəticələr idmançıların reytinq mövqelərinə və gələcək yarışlara vəsiqə şansına təsir göstərir. Abdulla Əliyevin İstanbulda qazandığı qələbə onun karyerasında mühüm mərhələ sayılır.